Karta rowerowa – ich pierwszym „prawem jazdy”
Dyrektorzy świętochłowickich szkół podstawowych zorganizowali dla swoich uczniów egzaminy na kartę rowerową. W Miasteczku Drogowym przy Szkole Podstawowej nr 1 policjant z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach przeprowadził egzamin praktyczny na kartę rowerową, podczas którego oceniał umiejętności młodych cyklistów.
Wiele dzieci posiada rowery i chętnie z nich korzysta. Aby jednak mogły bezpiecznie poruszać się po drodze, muszą nabyć odpowiednią wiedzę i umiejętności. Wielu może się zdawać, że karta rowerowa to jużprzeżytek, jednak wcale tak nie jest. JEst ona potrzebna dzieciom, jeśli chcą jeździć po drogach, jeśli jej nie posiadają- nie mogą same poruszać się na rowerze.
W dnia 4 i 5 czerwca br. policjant ze świętochłowickiej drogókwki odwiedził uczniów zdających egzaminy praktyczne na kartę rowerową. Do wyzwania przystąpiło około 60 uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, 5 i 17.
Egzamin na kartę rowerową podzielony był na dwa etapy.
W pierwszej części, która odbyła się wcześniej, uczniowie musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego i pozytywnie zaliczyć test.
W drugiej części przeprowadzony został sprawdzian umiejętności praktycznych.
W „Miasteczku Drogowym” przy Szkole Podstawowej nr 1 uczestnicy musieli sprawnie pokonać tor i sygnalizować wykonywane manewry oraz pamiętać o obowiązujących przepisach.
Pod uwagę brano właściwą interpretację znaków drogowych oraz sygnalizowanie wykonywanych manewrów.
Mundurowy opowiedział o przepisach ruchu drogowego związanych z poruszaniem się na rowerze, jak również zwrócił uwagę na prawidłowe wyposażenie roweru, oraz zachęcali do jazdy w kaskach ochronnych i elementach odblaskowych. Dzieci bardzo dobrze pamiętały numery alarmowe i w jakich sytuacjach powinno się z nich korzystać.
Policja przypomina, że „Karty rowerowej potrzebuje osoba niepełnoletnia, powyżej 10 roku życia, jeśli ma zamiar przemieszczać się samodzielnie przy pomocy hulajnogi elektrycznej. Zamiast karty może używać także prawa jazdy, np. AM, A1 czy B1. Ponadto od 15 roku życia karta rowerowa uprawnia do poruszania się pojazdem zaprzęgowym, a od 17 roku życia pozwala przewozić rowerem inne osoby, jeździć rowerem wieloosobowym lub kierować rikszą.”
Wszystkim dzieciom życzymy udanych i bezpiecznych zbliżających się wakacji.