Świętochłowiccy policjanci otrzymali nowoczesne alkomaty
Nowoczesne urządzenia do przesiewowego badania stanu trzeźwości trafiły na wyposażenie miejscowych policjantów. Wczoraj Komendant Miejski Policji w Świętochłowicach inspektor Jacek Nowak otrzymał z rąk Prezydenta Miasta Świętochłowice Pana Daniela Begera dwa urządzenia „Dräger 5000”. Nowe alkomaty będą służyły miejscowym mundurowym w walce z kierującymi na "podwójnym gazie".
Bezpieczeństwo na drogach jest priorytetem świętochłowickich mundurowych. Niestety, jak wskazują policyjne statystyki, na drogach wciąż nie brakuje nieodpowiedzialnych osób, które łamiąc przepisy stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa na drodze. Wśród nich są też osoby, które wsiadają za kierownicę w stanie po spożyciu alkoholu.
Z tego względu świętochłowiccy policjanci cyklicznie prowadzą szereg akcji na drogach, by wyeliminować z ruchu pijanych kierujących. W 2023 roku stróże prawa przeprowadzili ponad 30 tysięcy (32346) takich badań, ujawniając aż 143 pijanych kierowców, 8 z nich było sprawcami zdarzeń drogowych. Od początku stycznia mundurowi przebadali już ponad 17 tysięcy (17503) kierowców, ujawniając 66, którzy wsiedli za kierownicę po spożyciu alkoholu z czego 3 było sprawcami zdarzeń drogowych.
Na wyposażeniu policjantów ze świętochłowickiej komendy pojawił się nowy sprzęt, a wszystko to za sprawą dobrej współpracy z władzami miasta. Z rąk Prezydenta Miasta Świętochłowice Pana Daniela Begera, szef świętochłowickich policjantów inspektor Jacek Nował odebrał dwa nowoczesne alkotesty „Dräger 5000”. Zakup urządzeń odbył się w związku z akcją profilaktyczno-informacyjną "żyj aktywnie - wybieraj trzeźwość", która wystartowała w maju bieżącego roku. Wiecej szczegółow pod linkiem: Ruszyła akcja świętochłowickich policjantów "żyj aktywnie - wybieraj trzeźwość".
Dräger Alcotest 5000 to profesjonalny alkomat, który pozwala przebadać do 12 osób na minutę w celu stwierdzenia, czy spożywały one alkohol. Zastosowane zostały w nim najnowsze technologie dla zapewnienia najwyższej dokładności pomiaru. Test polega wyłącznie na wdmuchnięciu powietrza do wnętrza lejka przez badaną osobę. Specjalna konstrukcja lejka zapobiega cofaniu się wydychanego powietrza, zapobiegając ryzyku wystąpienia infekcji u kolejnych badanych osób.