Spotkanie z młodzieżą na temat hejtu
Czym jest hejt, dyskryminacja i mowa nienawiści? Kto może paść ich ofiarą? Czy nastolatek poniesie prawne konsekwencje swoich czynów? Między innymi na te pytania poznali odpowiedź uczniowie, z którymi spotkała się świętochłowiccy policjanci w jednej z miejscowych szkół podstawowych. Uświadamianie młodzieży o źródłach problemu, to jedno z kluczowych zadań policyjnych profilaktyków.
Praca profilaktyczna to jeden z ustawowych obowiązków Policji. Świętochłowiccy mundurowi, realizując swoje codzienne obowiązki, przeprowadzają m.in. liczne spotkania w szkołach. Mają one na celu rozpowszechnianie, utrwalanie i zdobywanie wiedzy na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Policyjni profilaktycy z miejscowej komendy przeprowadzili wczoraj prelekcję dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 4 dotyczącą hejtu oraz mowy nienawiści. W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się, czym jest hejt oraz mowa nienawiści, jak skutecznie się przed nią bronić oraz jaka grozi odpowiedzialność karna za podobne zachowania. W trakcie prelekcji mundurowi poruszyli też inne ważne z punktu widzenia profilaktyki tematy i odpowiedzieli na pytania zgromadzonych osób.
Hejt to przede wszystkim agresywne i nienawistne komentarze. Wyzwiska, przekleństwa, obelgi i "życzenia" utraty zdrowia a nawet śmierci, wypisywane na internetowych forach, mają swoje granice. Tą granicą są znamiona czynu zabronionego.
Ściganie większości z nich następuje na wniosek pokrzywdzonego - oznacza to, że sprawa wymaga wniesienia prywatnego aktu oskarżenia. Warto jest to robić, by nie dawać hejterom poczucia bezkarności. Dziecko, będące obiektem ataków, upokorzeń i drwin innych, może nie radzić sobie z taką trudną dla siebie sytuacją.
Jeśli docierają do Państwa – rodziców, pedagogów czy po prostu dorosłych, sygnały o takim dręczeniu kogokolwiek natychmiast reagujmy!
Reagujmy na hejt w przestrzeni publicznej i nie zgadzajmy się niego! Szczególnej pomocy ci, którzy nie potrafią się jeszcze bronić przed hejtem.