Dzielnicowi zatrzymali domowego oprawcę
Dzielnicowi ze świętochłowickiej komendy zatrzymali 25-latka który groził pozbawieniem życia oraz znęcał się nad swoimi rodzicami. Decyzją prokuratora agresor został objęty policyjnym dozorem, otrzymał nakaz opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania i kontaktowania się z rodzicami. Za przestępstwo, którego się dopuścił, może trafić za kraty nawet na 5 lat.
Dzielnicowi ze świętochłowickiej komendy pojechali do jednego z mieszkań w związku ze zgłoszeniem dotyczącym przemocy domowej. Na miejscu zastali roztrzęsione małżeństwo - 52-letniego mężczyznę i 47-letnią kobietę. Okazało się, że ich 25-letni syn od półtora roku znęcał się psychicznie oraz fizycznie nad rodzicami. Wszczynał awantury, podczas których demolował mieszkanie, wyzywał, popychał, kopał i uderzał ich pięściami po całym ciele. Dodatkowo w dniu interwencji groził im także pozbawieniem życia.
Stróże prawa zatrzymali 25-letniego oprawcę, który trafił do policyjnej celi.
Wczoraj mężczyzna został doprowadzony do chorzowskiej prokuratury. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mu zarzutu znęcania się nad rodzicami. Aby zapobiec eskalacji jego agresji, na czas trwania postępowania karnego świętochłowiczanin został objęty zakazem zbliżania i kontaktowania się z pokrzywdzonymi. Mężczyzna został ponadto objęty policyjnym dozorem, a także otrzymał nakaz opuszczenia mieszkania. Grozi mu teraz kara do 5 lat więzienia.
Przypominamy!
Przemoc wobec osób najbliższych jest przestępstwem ściganym z urzędu, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Policja czy pracownik socjalny mają obowiązek interweniować i udzielić pomocy osobie, która jej potrzebuje.
Osoby doświadczające przemocy domowej nie pozostają z tym problemem same. Przepisy prawne zabraniają stosowania przemocy wobec swoich bliskich.
Jeżeli sami lub ktoś z rodziny jest krzywdzony przez osoby najbliższe, nie wstydźmy się prosić o pomoc i zwróćmy się do policjantów lub też innych instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.
Pamiętaj, że masz prawo do godnego życia, bez ciągłego poczucia strachu. Masz prawo do życia bez przemocy, cierpienia i upokorzeń.
Na przemoc domową nie można pozostawać obojętnym. Szybka reakcja może ograniczyć poczucie bezkarności agresora i dalszy rozwój konfliktu.
Jeśli jesteś osobą doznającą przemocy domowej lub jej świadkiem, nie wahaj się powiadomić o tym policjantów lub inne pomocowe instytucje.
Wsparcie i porady można otrzymać również od operatorów infolinii przeznaczonych dla osób doznających przemocy w rodzinie, np. Ogólnopolski Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” telefon 800 120 002 czy Linia Pomocy Pokrzywdzonym telefon 222 309 900.