Wiadomości

Kierowco, nie daj się zaskoczyć zimie

Data publikacji 15.11.2024

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na elementy, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo podczas poruszania się po drogach. O tym, że ruch drogowy to jeden organizm zarówno pieszych jak i kierowców mówiono niejednokrotnie. Dlatego wspólnie możemy zadbać o nasze bezpieczeństwo. W jaki sposób?

Odpowiednie przygotowanie do sezonu zimowego jest kluczem do sukcesu.

Kierujący powinni zadbać o odpowiednie przygotowanie swojego pojazdu do bezpiecznego poruszania się po drogach zimą.

W Polsce nie ma prawnego obowiązku zakładania opon zimowych, jednak specjaliści w dziedzinie opon zalecają zmianę w momencie, gdy średnia temperatura utrzymuje się przez kilka dni poniżej siedmiu stopni Celsjusza. Dodatkowo zalecają aby wysokość bieżnika wynosiła co najmniej 4 milimetry.

Kierowanie pojazdem w okresie jesienno - zimowym wymaga właściwej techniki jazdy, skoncentrowania oraz zachowania szczególnej ostrożności. Bardzo istotnym elementem jest jazda z prędkością dostosowaną do aktualnie istniejących warunków i sytuacji na drodze, zapewniającą panowanie nad pojazdem. Prędkość bezpieczna nie może być nigdy utożsamiana z prędkością dopuszczoną na danym odcinku drogi - jednak musi się mieścić w jej granicach.

Pamiętać należy, również o odpowiednim stosowaniu świateł adekwatnie do warunków panujących na drodze. W warunkach dostatecznej widoczności dopuszczalne jest stosowanie świateł dziennych lub świateł mijania. Natomiast w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami konieczne jest stosowanie świateł mijania oraz dodatkowo świateł przeciwmgłowych przednich. Gdy przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m zaleca się używanie świateł przeciwmgłowych tylnych.

Kolejnym elementem, na który powinni zwrócić uwagę użytkownicy samochodów to przed podróżą sprawdzić oświetlenie zewnętrzne, stan i działanie wycieraczek oraz uzupełnienie zimowego płynu do spryskiwaczy. Zadbać należy o prawidłowe odśnieżenie zalegającego na pojeździe śniegu i lodu, który podczas podróży może zsunąć się z pojazdu i spowodować zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący, który nie zadba o powyższe elementy może zostać ukarany mandatem karnym do 3000 . Jeżeli z tych powodów dojdzie do zdarzenia drogowego, wówczas mandat karny może wynieść do 5000 oraz dodatkowo na konto kierującego trafi 10 punktów karnych.

 

Powrót na górę strony