Podsumowanie akcji "Trzeźwość" na świętochłowickich drogach
Policjanci ze świętochłowickiej drogówki prowadzili od wczesnych godzin rannych działania "Trzeźwość". Ich głównym celem było wykluczenie z jazdy tych kierowców, którzy zdecydowali się na jazdę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Przebadali blisko tysiąc kierujących. Tylko jeden wykazał się brakiem odpowiedzialności.
2 i 7 stycznia w godzinach porannych policjanci ze świętochłowickiej drogówki prowadzili kontrolę trzeźwości uczestników ruchu drogowego. Celem takich działań było eliminowanie z ruchu kierujących będących pod wpływem alkoholu i substancji dziłających podobnie do alkoholu, a także zmniejszenie liczby wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących "na podwójnym gazie", bądź pod wpływem środków odurzających. W akcji wykorzystane zostały różnego rodzaju urządzenia i testery, służące do wykrywania w organizmie alkoholu i narkotyków.
Mundurowi w trakcie dwóch dni działań przebadali blisko 1500 kierujących.
Dzisiaj przed godziną 6 na ulicy Żołnierskiej policjanci zatrzymali do kontroli kierującego samochodem marki Kia. Okazało się, że 38-letni chorzowianin prowadził pojazd mając w organizmie pół promila alkoholu. Stróże prawa zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Za popełnione przestępstwo stanie przed sądem. Grozi mu do 3 lat więzienia.
Wczoraj w godzinach popołudniowych na ulicy Hajduki, uwagę mundurowych z drogówki zwrócił rowerzysta, który miał wyraźne problemy z utrzymaniem równowagi. Policjanci postanowili sprawić stan trzeźwości miłośnika jednośladów. Jak się okazało, 33 letni mieszkaniec Świętochłowic miał blisko 1,5 promila alkoholu. Swoją przejażdżkę zakończył z wysokimi mandatem karnym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za jazdę w stanie nietrzeźwości wysokość mandatu wynosi 2500 złotych. Natomiast za jazdę hulajnogą elektryczną czy rowerem w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych.
Przypominamy, że każda osoba wsiadająca za kierownicę pod wpływem alkoholu lub narkotyków stanowi zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego.
Apelujemy do kierowców o rozwagę i odpowiedzialność. Pamiętajmy, że decyzja o prowadzeniu pojazdu po spożyciu alkoholu lub narkotyków może mieć tragiczne konsekwencje. Jeśli planujesz spożywać alkohol, zostaw samochód w domu i wybierz alternatywny środek transportu. Troska o bezpieczeństwo na drodze to nasza wspólna odpowiedzialność.