Wiadomości

Policjanci przejęli podróbki warte 50 tysięcy złotych

Data publikacji 28.01.2025

Policjanci ze świętochłowickiej komendy zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej dotarli do dwóch kobiet, które za pośrednictwem portalu internetowego sprzedawały rzeczy sygnowane podrobionymi znakami towarowymi znanych światowych marek. W toku prowadzonych czynności zabezpieczyli podrobione ubrania, torebki, plecaki oraz buty. Wartość poniesionych strat przez producentów wynosi 50 tysięcy złotych. Kobiety za handel "podróbkami" będą odpowiadać przed sądem.

Świętochłowiccy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą dotarli do dwóch różnych kobiet, które za pośrednictwem portali internetowych sprzedawały ubrania, plecaki, torebki oraz buty znanych marek z podrobionym znakiem towarowym. Wstępna wartość rynkowa oryginałów została oszacowana na łączną kwotę blisko 50 tysięcy złotych.

46-letnia mieszkanka Rudy Śląskiej tłumaczyła, że na transmisjach internetowych świadomie kupowała podróbki ubrań dla celów prywatnych. Towary te często przychodziły w złym rozmiarze, więc wystawiała je do ponownej sprzedaży na portalu internetowym.
Natomiast druga kobieta, 49-letnia mieszkanka Świętochłowic podczas zagranicznych wakacji wielokrotnie kupowała na lokalnych targowiskach towary z podrobionymi znakami ekskluzywnych marek na własny użytek. Po pewnym czasie ich używania, chcąc jeszcze na nich zarobić, wystawiała je do sprzedaży w internecie.

Policjanci prowadzą postępowanie związane z naruszeniem przepisów z ustawy o ochronie prawa własności przemysłowej. Zgodnie z tym przepisem, 46 i 49-latce za wprowadzanie do obrotu przedmiotów z zastrzeżonymi i podrobionymi znakami towarowymi grozi do 2 lat pozbawienia wolności, a jeżeli zgromadzony materiał dowodowy wykaże, że było to ich stałe źródło dochodu, nawet do 5 lat więzienia.

Policjanci przypominają!

Aby rozpoznać podróbkę, trzeba wziąć pod uwagę:

  • cenę – zbyt niska kwota sprzedaży powinna być dla nabywcy pierwszym sygnałem alarmowym,
  • logo – znaczek jest niedbale wykończony, znajduje się w nieodpowiednim miejscu, emblemat z niskiej jakości materiału,
  • opakowanie – brak w komplecie oryginalnych opakowań, a zamiast tego np. worki bez żadnej sygnatury,
  • miejsce – sprzedaż najczęściej internetowa lub na bazarach, stoiskach, czy w sklepach „spod lady".
  • zdjęcie przedstawia zabezpieczone podrobione ubrania
  • zdjęcie przedstawia zabezpieczone podrobione ubrania
  • zdjęcie przedstawia zabezpieczone podrobione ubrania
  • zdjęcie przedstawia zabezpieczone podrobione ubrania
  • zdjęcie przedstawia zabezpieczone podrobione ubrania
Powrót na górę strony