Wiadomości

Z młodzieżą o zagrożeniach związanych z handlem ludźmi

Data publikacji 20.05.2025

Wczoraj, 19 maja, świętochłowiccy policjanci zorganizowali spotkania edukacyjne dla młodzieży w trzech szkołach ponadpodstawowych. O tematyce zagrożeń związanych z handlem ludźmi opowiedzieli funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej z Rudy Śląskiej. W związku ze zbliżającymi się wakacjami, mundurowi poruszyli także zasady bezpiecznego wyjazdu za granicę w celach zarobkowych.

Świętochłowiccy policjanci zorganizowali spotkania w 3 szkołach ponadpodstawowych na terenie miasta, gdzie przybliżyli młodzieży sposoby działania grup przestępczych zajmujących się handlem ludźmi.

Na zaproszenie policjantów, tą niezwykle trudną tematykę przybliżyli mundurowi Placówki Straży Granicznej z Rudy Śląskiej starszy chorąży SG Katarzyna Pękal-Korus, chorąży SG Agata Brzezińska oraz kapral SG Sylwia Pichnar.
W trakcie prezentacji omówili mechanizmy werbowania ofiar, a także środki ostrożności, które należy podjąć przed wyjazdem za granicę – takie jak sprawdzenie umowy, kontaktów do ambasady czy dokładna weryfikacja pracodawcy. Mundurowi podkreślili również, jak ważne jest informowanie bliskich o miejscu pobytu oraz zachowanie ostrożności wobec zbyt atrakcyjnych ofert pracy.
Dzięki prelekcji funkcjonariuszy Straży Granicznej uczniowie mogli zobaczyć, jak łatwo można stać się ofiarą tego procederu – nie tylko za granicą, ale i w Polsce. Spotkanie miało na celu zwiększenie świadomości na temat współczesnych form niewolnictwa.

Spotkania profilaktyczne związane z problematyką handlu ludźmi realizowane są przez policjantów z Zespołu do spraw nieletnich i patologii świętochłowickiej komendy od wielu lat. Spotkania profilaktyczne obejmuje młodzież ze szkół średnich z terenu miasta – głównie uczniów szkół ponadpodstawowych. Celem tych działań jest zwiększenie świadomości młodzieży na temat zagrożeń związanych z podejmowaniem pracy oraz przygotowanie ich do bezpiecznego i odpowiedzialnego wyjazdu za granicę w celach zarobkowych.
Polska, jako kraj tranzytowy, jest szczególnie narażona na przypadki handlu ludźmi. Dlatego tak ważna jest edukacja młodzieży w tym zakresie. Dzięki takim spotkania, młodzi ludzie zyskują wiedzę, która może i pomóc uniknąć zagrożeń w przyszłości.

 

 

Pamietaj !
Przed wyjazdem do pracy:

  • Sprawdź legalność oferty i pośrednika pracy, poprzez internet lub organizacji zajmujących się tematyka związaną z handlem ludźmi.
  • Zweryfikuj pracodawcę i warunki zatrudnienia.
  • Nie podpisuj dokumentów, których nie rozumiesz, najpierw je przetłumacz.
  • Pozostaw bliskim kserokopie ważnych dokumentów, ustal hasło alarmowe, oraz namiary na osobę, z którą podpisywałeś umowę.
  • Ubezpiecz się i zapewnij sobie środki na ewentualny powrót.

W trakcie podróży:

  • Zwracaj uwagę na trasę przejazdu – powinna być optymalna i bez zbędnych postojów.
  • Korzystaj tylko z własnych produktów spożywczych.
  • Zachowaj czujność wobec osób organizujących transport.

Za granicą:

  • W razie zagrożenia skontaktuj się z policją lub placówką dyplomatyczną.
  • Możesz także uzyskać pomoc od organizacji zajmujących się wsparciem ofiar handlu ludźmi.

Każdy, kto ma informacje dotyczące handlu ludźmi, powinien je zgłoś na adres handelludzmibsk@policja.gov.pl lub pod numer infolinii 664 974 934 codziennie od 6:00 do 22:00. W godzinach nocnych można pozostawić wiadomość, a policjanci skontaktują się z osobą zgłaszającą.

W sytuacjach, które zagrażają życiu lub zdrowiu, zawsze należy dzwonić na numer 112.

Nagranie audio audio.mp3

Pobierz plik audio.mp3 (format mp3 - rozmiar 254.74 KB)

Powrót na górę strony