Wiadomości

Dzielnicowi kontrolują sklepy – celem bezpieczne wakacje młodych

Data publikacji 14.07.2025

Dzielnicowi ze świętochłowickiej komendy przeprowadzili działania w ramach, których kontrolowali punkty sprzedaży alkoholu i sprawdzali, czy nie dochodzi do naruszeń obowiązujących przepisów w zakresie zakupu alkoholu przez osoby nieletnie czy też nietrzeźwe.

W ramach działań profilaktycznych prowadzonych w okresie wakacyjnym, dzielnicowi ze Świętochłowic przeprowadzają kontrole punktów handlowych pod kątem przestrzegania przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Mundurowi sprawdzają, czy sprzedawcy nie łamią prawa, oferując napoje alkoholowe osobom niepełnoletnim.

Letnia przerwa od zajęć szkolnych to czas, w którym młodzież ma więcej wolnego, spędza czas ze znajomymi i często sięga po różne formy rozrywki – niestety, zdarza się, że także po alkohol. Dlatego też, w trosce o ich zdrowie, życie i bezpieczeństwo, dzielnicowi prowadzą wzmożone działania kontrolne w sklepach oraz punktach sprzedaży alkoholu na terenie całego miasta.

Podczas kontroli funkcjonariusze przypominają sprzedawcom o konieczności sprawdzania wieku kupującego i stosowania zasady „zero tolerancji” wobec sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim. Przekazują również materiały informacyjne oraz rozmawiają o konsekwencjach łamania przepisów.


Co grozi za sprzedaż alkoholu nieletnim?

Przepisy Ustawy o wychowaniu w trzeźwości oraz przeciwdziałaniu alkoholizmowi mówią o tym , że:

Art. 15 Zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:

1.osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości,

2.osobom do lat 18, (…).

art. 43 1. Kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to
zabronione albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega
grzywnie.

2.Tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie przestępstwa określonego w ust. 1.

3. W razie popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 albo 2 można orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy, można także orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych.

Policjanci przypominają: wakacje to czas odpoczynku i beztroski, ale również okres, w którym młodzież narażona jest na różnego rodzaju pokusy i zagrożenia. Wspólne działania służb, samorządów, sprzedawców i rodziców mogą skutecznie przyczynić się do ograniczenia negatywnych zjawisk, takich jak sięganie po alkohol przez osoby niepełnoletnie.

Apelujemy!

Zwracamy się z apelem do wszystkich właścicieli i pracowników punktów sprzedaży: reagujcie odpowiedzialnie. W przypadku wątpliwości co do wieku kupującego, należy zażądać okazania dokumentu tożsamości. To nie tylko obowiązek prawny, ale także wyraz troski o młodzież i ich przyszłość.

Dzielnicowi nadal będą prowadzić kontrole w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie", aby zapewnić młodym mieszkańcom Świętochłowic spokojny i zdrowy wypoczynek.

 

 

 

  • zdjęcie przedstawia dzielnicowego kontrolującego sklep
  • zdjęcie przedstawia dzielnicowego rozmawiający z kierownictwem sklepu
  • zdjęcie przedstawia dzielnicowego kontrolującego sklep

Nagranie audio audio.mp3

Pobierz plik audio.mp3 (format mp3 - rozmiar 113.1 KB)

Powrót na górę strony