Wiadomości

Pijany rowerzysta-agresor zatrzymany

Data publikacji 26.06.2012

Jazda na rowerze może być niebezpieczna - to wie każdy. Ale po alkoholu, to niebezpieczeństwo znacznie wzrasta… Co jeszcze można w tej sprawie wymyślić …? O tym dalej.

 

23 czerwca 2012 r. służba policjantów ruchu drogowego świętochłowickiej komendy przebiegała bez większych wydarzeń. Aż do godz. 20.20, bo wtedy właśnie, podczas patrolu ul. Sikorskiego zauważyli oni dziwnie jadącego na rowerze młodego mężczyznę. Postanowili go zatrzymać. Wszystko wskazywało, że jest nietrzeźwy.
 
Wstępne badanie stanu trzeźwości faktycznie wskazało, że jest nietrzeźwy - miał ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu. I tu nastąpił radykalny zwrot w sytuacji. Dotychczas spokojny i rozsądny młody mężczyzna nagle stal się agresywny i wulgarny. Używa wulgarnych słów w stosunku do policjantów, odmawia kolejnego badania potwierdzającego jego stan nietrzeźwości. Odmawia również okazania dokumentów, zaczyna utrudniać wykonywanie czynności służbowych, odpychać i szarpać za mundury policjantów, niszcząc (rozrywając) jednemu z nich koszulę. Racjonalne tłumaczenie o bezsensowności takiego zachowania nie docierają do agresora.
 
Zdecydowane i konsekwentne działanie policjantów uniemożliwiło dalszą eskalacje agresji. Zastosowane przez nich dopuszczalne prawem środki przymusu bezpośredniego przywołały agresora do porządku. W szpitalu pobrano mu nawet krew do badania stanu trzeźwości.
 
Jak ustalili później policjanci, kierowcą - agresorem okazał się 33-letni mieszkaniec Świętochłowic. Ostatecznie „wylądował” on w policyjnym areszcie.
 
Jak wytrzeźwiał przedstawiono mu zarzuty z kodeksu karnego:
 
Art. 178.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej (…) inny pojazd niż mechaniczny, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
 
Art. 222.
§ 1. Kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego (…) podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
 
art. 224
§ 2. Kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia funkcjonariusza publicznego (…) do zaniechania prawnej czynności służbowej podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
 
Art. 226.
§ 1. Kto znieważa funkcjonariusza publicznego (…) podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
 
O dalszym losie nietrzeźwego rowerzysty zadecyduje teraz prokurator i sąd.
 
Jazda na rowerze może być niebezpieczna - to wie każdy. Po alkoholu, to niebezpieczeństwo znacznie wzrasta… pisaliśmy na wstępie. Jak widać, na przykładzie naszego „bohatera”, jeszcze wiele można wymyślić zza rowerowej kierownicy by jazda na nim okazała się wyjątkowo ekstremalnym sportem.
Powrót na górę strony