Wiadomości

Dziś Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Data publikacji 25.07.2012

Dzień Bezpiecznego Kierowcy to święto obchodzone w Polsce od 25 lipca 2006 r. Tego dnia przypadają imieniny Krzysztofa. Święty Krzysztof jest patronem kierowców, dlatego powstał pomysł obchodzenia tego dnia, jako Dnia Bezpiecznego Kierowcy. Inicjatywa została podjęta przez krajowe Duszpasterstwo Kierowców, które współpracuje z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Dzień Bezpiecznego Kierowcy to święto obchodzone w Polsce od 25 lipca 2006 r. Tego dnia przypadają imieniny Krzysztofa.

 
Święty Krzysztof jest patronem kierowców, dlatego powstał pomysł obchodzenia tego dnia, jako Dnia Bezpiecznego Kierowcy. Inicjatywa została podjęta przez krajowe Duszpasterstwo Kierowców, które współpracuje z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz kierowcy rajdowego - Krzysztofa Hołowczyca, założyciela fundacji "Kierowca Bezpieczny".
 
W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło na rok 2007 (23-29 kwietnia) pierwszy Światowy Tydzień Bezpieczeństwa na Drodze (rezolucja 60/5) skierowany głównie do młodych użytkowników dróg, zwłaszcza do młodych kierowców.
 
Tą samą rezolucją Zgromadzenie proklamowało Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, obchodzony corocznie w 3.niedzielę listopada. Dzień ten ma być wyrazem uznania dla ofiar wypadków drogowych i ich rodzin.
Zbliżający się Dzień Bezpiecznego Kierowcy, obchodzony 25 lipca, powinien skłaniać do refleksji nad tym, czy jako kierowcy troszczymy się o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Odpowiedzialne zachowanie na drodze to nie tylko przestrzeganie znaków drogowych, ale także niewsiadanie za kółko po spożyciu alkoholu. W respektowaniu tej zasady może pomóc bezpłatna aplikacja na telefon „Sprawdź promile”.
 
Latem, podczas gorących dni i ciepłych wieczorów, piwo często jest naszym towarzyszem. Raczymy się nim na co dzień, traktując jako nagrodę po pracy, jak również podczas wakacyjnych wyjazdów. Jednak przyjemność nie zwalnia nas z troski o zdrowie i życie - swoje i innych. Należy pamiętać, że pewne czynności wykonywane po spożyciu alkoholu mogą mieć bardzo przykre konsekwencje.
 
Nie kręć po alkoholu

Pijani kierowcy to nieustający problem, dlatego nie należy ustawać w edukowaniu na temat tego, by nie wsiadać za kierownicę nawet wiele godzin po konsumpcji alkoholu. Bezpośrednio po spożyciu nie wolno nawet myśleć o tym, by prowadzić samochód. Dotyczy to zarówno długich podróży, np. powrotu z wakacji, jak i przejechania zaledwie kilku ulic z imprezy do domu. W pierwszym przypadku najlepiej oddać kierownicę komuś innemu, w drugim - wziąć taksówkę lub zrobić sobie spacer.
 
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że alkohol w organizmie potrafi rozkładać się naprawdę długo, co przekłada się na wielogodzinne utrzymywanie się promili we krwi.
 
Od początku lipca żaden kierowca we Francji nie może zasłaniać się brakiem wiedzy na temat poziomu alkoholu w organizmie, gdyż przenośny alkomat jest obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu poruszającego się po francuskich drogach. W Polsce nie ma takiego wymogu, mimo że dopuszczalny poziom promili we krwi to zaledwie 0,2 (dla porównania - we Francji 0,5, zaś w wielkiej Brytanii 0,8 promila). W takiej sytuacji przydatny może okazać się podręczny alkomat w… telefonie.
 
Aplikacja „Sprawdź promile” podpowie, jak długo powinniśmy odczekać po konsumpcji alkoholu, aby móc bezpiecznie prowadzić. Jest bardzo prosta w obsłudze, a ponadto możemy mieć ją zawsze przy sobie.
 
Alkomat także na Facebooku

Aplikacja „Sprawdź promile” działa jak alkomat w telefonie. Po wprowadzeniu danych (płeć, wiek, waga, ilość wypitego alkoholu i czas zakończenia picia) aplikacja poda ilość promili w naszym organizmie, która jest obliczana za pomocą tzw. wzoru Widmarka - algorytmu krzywej alkoholowej, udostępnionego przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wyliczy także orientacyjny czas, po którym bezpiecznie możemy usiąść za kierownicą samochodu.
 
Bezpłatna aplikacja „Sprawdź promile” jest dostępna na różne modele telefonów, w tym iPhony, Androidy i telefony obsługujące aplikację java. Można ją pobrać na swój telefon poprzez odczytanie QR kodu na stronie www.abcalkoholu.pl lub z AppStore (dotyczy iPhone’ów) oraz z Google Play (dotyczy Androidów). Fanów portali społecznościowych może ucieszyć informacja, że od niedawna poziom alkoholu w organizmie można obliczyć za pomocą aplikacji na Facebooku, dostępnej pod adresem http://apps.facebook.com/sprawdzpromile. Do korzystania z niej można zaprosić swoich znajomych, powiększając tym samym grono odpowiedzialnych kierowców.

źródło: X-mobile

Powrót na górę strony