Wiadomości

Oświetlenie ledowe, a przepisy prawa

Data publikacji 31.07.2012

Coraz częściej policjanci ruchu drogowego podczas służby spotykają się z przypadkami używania niedozwolonych świateł do jazdy dziennej. Wszystkie odstępstwa od wymaganych normami parametrów będą skutkowały postępowaniem mandatowym. Sprawdź jakie masz światła do jazdy dziennej.

Coraz częściej policjanci ruchu drogowego podczas służby spotykają się z przypadkami używania niedozwolonych świateł do jazdy dziennej. Wszystkie odstępstwa od wymaganych normami parametrów będą skutkowały postępowaniem mandatowym. Sprawdź jakie masz światła do jazdy dziennej.
 
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 4 maja 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz ich niezbędnego wyposażenia, określa między innymi w jakie światła winien być wyposażony pojazd samochodowy. Są tam wymienione również światła do jazdy dziennej. Poniżej wyciąg z przepisów krajowych i unijnych dotyczących wymogów jakim winny odpowiadać światła do jazdy dziennej.
 
Przepisy prawne w Polsce (wyciąg)
 
Świateł dziennych można używać zamiast obowiązkowych świateł mijania w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, od świtu do zmierzchu. Na kloszu lampy musi widnieć oznaczenie RL.

Światła dzienne muszą być zainstalowane:
 
1.       Symetrycznie względem osi pojazdu
2.       Na równej wysokości
3.       Odległość od powierzchni jezdni do: dolnej krawędzi lampy min. 25 cm, do górnej krawędzi max 150 cm
4.       Odległość między lampami mierzona od wewnętrznej krawędzi musi wynosić minimum 60 cm, chyba że szerokość pojazdu jest mniejsza niż 130 cm - wtedy odległość minimalna wynosi 40 cm
5.       Lampy nie mogą wystawać poza boczny obrys pojazdu lub być zamontowane dalej niż 40 cm od niego
6.       Lampy włączają się automatycznie po ustawieniu urządzenia zapłonowego w pozycji umożliwiającej uruchomienie silnika.
 
W przypadku włączenia świateł mijania światła, światła dzienne mają zostać samoczynnie wyłączone. Dodatkowo, w samochodach rejestrowanych po raz pierwszy po 31 grudnia 2009 r., światła pozycyjne tylne, światła obrysowe przednie, boczne i tylne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej nie mogą włączać się razem ze światłami dziennymi. W pojazdach rejestrowanych do 31 grudnia 2009 r. dopuszcza się zainstalowanie świateł do jazdy dziennej w taki sposób, że włącza się również oświetlenie pozycyjne oraz tablicy rejestracyjnej
 
Przepisy prawne Unii Europejskiej (wyciąg)
 
Dyrektywa R87 określa specyficzne wymagania dotyczące świateł do jazdy dziennej, R48 natomiast wymagania techniczne dla pojazdów (odpowiednik Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów[...]).
 
1.       Intensywność światła reflektora do jazdy dziennej od 400 do 1200 kandeli.
2.       Minimalna powierzchnia świetlna każdej lampy to 25 cm²
3.       Automatyczne włączanie/wyłączenie świateł dziennych równocześnie z włączeniem/wyłączeniem zapłonu (ECE-R48). Światła mogą się nie włączyć, jeśli: pojazd jest wyposażony w automatyczną skrzynię biegów i znajduje się ona w pozycji P lub zaciągnięty jest hamulec ręczny lub pojazd nie ruszył z miejsca od czasu włączenia zapłonu.
4.       Włączanie i wyłączenie świateł dziennych bez użycia dodatkowych narzędzi.
5.       Automatyczne wyłączenie świateł dziennych przy włączeniu świateł mijania lub przeciwmgłowych (jednakże nie przy krótkotrwałym włączeniu świateł drogowych).
6.       Światła powinny mieć naniesiony w sposób trwały znak homologacji E razem z numerem identyfikacyjnym kraju wystawiającego certyfikat (np. E04 Holandia, E11 Wielka Brytania, E1 Niemcy, E20 Polska), oznaczenie typu reflektora RL wraz z numerem wersji regulaminu na podstawie którego otrzymany został certyfikat (aktualnie RL00), numer certyfikatu oraz nazwę producenta. Oznaczenia nie mogą być zmywalne lub łatwo usuwalne i powinny być widoczne po zamontowaniu świateł.
7.       Konstrukcja świateł nie powinna umożliwiać ich serwisowania. W przypadku uszkodzenia choćby jednej diody, światło należy wymienić na nowe.
 
Używanie odpowiednich świateł ma wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Zamontowanie świateł do jazdy dziennej, które nie spełniają wymogów Rozporządzenia Ministra Infrastruktury może skutkować grzywną w postępowaniu mandatowym oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego za wyposażenie pojazdu niezgodnie z obowiązującymi przepisami.
 
Policjanci świętochłowickiej drogówki opisane powyżej zagadnienie będą kontrolować podczas codziennej służby.
Powrót na górę strony