Wiadomości

EWAKUACJA - WĄGLIK W PRZESYŁCE DO SZPITALA

Data publikacji 19.09.2012

Po otwarciu przesyłki adresowanej do szpitala w Świętochłowicach wysypał się z niej biały proszek. Wstępne badania wykazały, że to może to być wąglik. Ewakuowano część szpitala. Sytuacja jest już opanowana. Nikomu nie grozi niebezpieczeństwo. Służby ratunkowe nadal są czujne.

Z przesyłki adresowanej do oddziału neurologicznego szpitala w Świętochłowicach, po jej otwarciu, wysypał się biały proszek. Zaalarmowano służby ratunkowe. Błyskawicznie na miejsce przybyły patrole świętochłowickiej Policji, sekcje straży pożarnej, w tym pluton chemiczny, SANEPID, służby zarządzania kryzysowego miasta. Wyizolowano drogi dojazdowe do szpitala i część budynku. Podjęto decyzję o ewakuacji pacjentów oddziału do miejsc tymczasowych - część ewakuowane klatką schodową, a część drabina strażacką. Zabezpieczona przesyłka trafiła do laboratorium. Wstępne badania wykazały, że może to być wąglik. Policjanci wszczęli dochodzenie w sprawie…. Na szczęście były to tylko ćwiczenia.
 
W miniony wtorek przeprowadzono ćwiczenia sprawności oraz współdziałania inspekcji, służb i straży w przypadku ataku bioterrorystycznego. Sztab ćwiczeń przyjął opisany powyżej scenariusz. Aby ćwiczenia wypadły realnie, o jego zakresie informacje posiadało tylko kierownictwo zaangażowanych służb. W trakcie ćwiczeń sprawdzono skuteczność działania w takim przypadku Policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego i innych służb ratunkowych w tym sanitarnych, a także przygotowanie do ewakuacji kierownictwa oraz personelu szpitala i zachowanie się przypadkowych pacjentów.
 
W ocenie prowadzących ćwiczenia wszystko przebiegło sprawnie i pomyślnie. Świętochłowickie służby mundurowe i ratunkowe są profesjonalnie przygotowane do tego typu działań. Bardzo pozytywnie ułożyła się również współpraca pomiędzy służbami a personelem szpitala i służbami kryzysowymi miasta. Na wysokim poziomie oceniono znajomość przez ćwiczących obowiązujących przepisów i procedur. W tym również ich wymiana pomiędzy ćwiczącymi.
 
Wielki szacunek należy się przypadkowym pacjentom przybyłym w tym czasie do szpitala, za ich zdyscyplinowanie, opanowanie i zachowany spokój.
 
Kierownictwo ćwiczeń nadmienia, że podczas ich trwania, w role ewakuowanych pacjentów wcielili się uczniowie pobliskiej szkoły. Osoby chore przebywające na oddziale, nie były angażowane do ćwiczeń, a na czas ich trwania znajdowały się pod stałą, wzmocnioną opieką personelu medycznego i pielęgniarskiego.   
 
Tego typu ćwiczenia, przyjmujące różne scenariusze, odbywają się systematycznie. Mają na celu stałe podnoszenie skuteczności systemu współdziałania. Wzajemne poznawanie mobilności służb, możliwości organizacyjnych, technicznych i faktycznych uczestników ćwiczeń.
Powrót na górę strony