Wiadomości

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Data publikacji 02.05.2013

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Narodowej... Poznajmy kilka ciekawych szczegółów dotyczących naszych barw narodowych. Taki Dzień to świetna do tego okazja.

Nie ma chyba na świecie Narodu i Kraju, który nie miałby swojej flagi. Mimo, iż to generalnie „kawałek kolorowego płótna”, dla każdego człowieka potrafi być wręcz świętością. Polacy również bardzo cenią i szanują swoją flagę. Widać to szczególnie ostatnio, w czasie świąt czy żałoby narodowej, gdy wywieszona flaga jest widokiem wręcz normalnym. A jak wygląda? - Dziecinne pytanie: BIEL I CZERWIEŃ. Ale czy aby na pewno?

 

Pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn, stanowiący symbol dostojeństwa i bogactwa, a zarazem uważany za najszlachetniejszy z kolorów. Z uwagi na cenę barwnika potrzebnego do uzyskania tego koloru mało kto mógł sobie na niego pozwolić, dlatego też był on wykorzystywany jedynie przez najbogatszą szlachtę i dostojników państwowych.

Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792 r. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej (Konstytucji) damy wystąpiły wówczas w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone. Nawiązano tą manifestacją do heraldyki Królestwa Polskiego - Białego Orła na czerwonej tarczy herbowej.
 
Po raz pierwszy regulacja prawna polskiej flagi została przyjęta w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r. na wniosek posła Walentego Zwierkowskiego.
 
Z ustawy z 1919 nie wynikało, jaki ma być odcień czerwieni. Dopiero dwa lata później ukazała się wydana przez Ministerstwo Spraw Wojskowych, broszura z barwnymi wizerunkami znaków państwowych. Czerwień na fladze narodowej miała odcień karmazynu. Jednakże w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z 13 grudnia 1927 r. odcień czerwieni zmieniono na cynober. Nowe rozporządzenie weszło w życie 28 marca 1928 r.; zezwolono w nim jednak na używanie dotychczasowych flag do 28 marca 1930. Cynober - potwierdzony w ustawie z 1955 r. sankcjonującej godło bez korony - pozostał na polskich flagach do 1980 r. Obecnie obydwa odcienie czerwieni, karmazyn i cynober, nie są dokładnie zdefiniowane. Zarówno opis słowny, jak i wzór graficzny odnosi się do potocznego rozumienia tych barw, bez podawania ich konkretnych parametrów.
 
Od 1955 r. dwa rodzaje flag są w Polsce nazywane „flagą państwową”. Oprócz opisanej powyżej flagi biało-czerwonej istnieje jeszcze flaga z godłem Polski na białym prostokącie nazywana „flagą państwową z godłem”.
 
Flagę tę także ustanowiono 1 sierpnia 1919 r. i początkowo przeznaczono dla polskich placówek dyplomatycznych i statków handlowych. W latach 1928-1938 była tylko banderą handlową. Wynikało to z faktu, że flaga biało-czerwona była i jest do dziś jedną z flag Międzynarodowego Kodu sygnałowego używanego do sygnalizacji na morzu (flaga biało-czerwona to flaga „H”), zatem aby odróżnić od niej polską banderę, dodano godło. Od 1938 r. ponownie używają jej polskie instytucje państwowe za granicą. Dekret z 7 grudnia 1955 r. potwierdził ten zakres używania flagi, rozszerzając go na lotniska cywilne, porty lotnicze oraz polskie samoloty komunikacyjne za granicą, a od 1980 r. na kapitanaty i bosmanaty portów. Rysunek orła w czerwonym tle na białym pasie flagi zmieniał się wraz z urzędową zmianą godła państwowego, a obecny wzór herbu pochodzi z 9 lutego 1990 r.
 
2 Maja - obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Od 2004 r. w sposób wyjątkowy pragniemy uhonorować Flagę Polski. To niby z pozoru jedynie dwa pasy płótna – biały i czerwony, ale dla nas Polaków, jak wiele one znaczą. Flaga towarzyszyła nam od zarania dziejów, była i jest symbolem naszej narodowości. To Jej widok podnosił na duchu więźniów i zesłańców. Za Nią ginęli nasi przodkowie w bitwach i na polach wojen, w obozach koncentracyjnych i więzieniach. To Święto, to oznaka naszego przywiązania i szacunku do Niej.
 
Identyczne do polskiej, są flagi: niemieckiego landu Turyngia, Górnej Austrii, hiszpańskiej prowincji Kantabrii i historyczne barwy Czech (jako krainy historycznej tworzącej razem z Morawami i Śląskiem Czeskim współczesną Republikę Czeską). Podobne do polskiej flagi ma: Austria, Chile, Gibraltar, Grenlandia, Indonezja, Monako, Singapur, Teksas oraz Tartu (miasto w Estonii).
 
Pamiętajmy, że znieważenie, niszczenie, uszkadzanie lub usuwanie Flagi Polski jest zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do roku.
 
Wywieszona flaga musi być zawsze czysta, nie może być wyblakła czy postrzępiona. Nie może dotykać ziemi. Nie wolno jej wyrzucić na śmietnik. Najlepszym sposobem pozbycia się zniszczonej flagi jest jej niepubliczne spalenie.
Powrót na górę strony